 Pe Bulevardul Basarabiei din Capitală se va construi un turn de 90 de metri, mai mare cu 4 metri decât cea mai înaltă clădire de acum din Bucureşti - Intercontinental.
Arhitecţii din Comisia de Urbanism a Capitalei au avizat miercuri trei Planuri Urbanistice Zonale (PUZ) care dau undă verde construirii a trei blocuri-turn, printre care unul de 90 de metri (mai înalt decât hotelul Intercontinental care are 86 de metri). Blocul-turn de 90 de metri va avea 26 de etaje şi va fi construit în sectorul 3, pe Bulevardul Basarabiei. Beneficiarul construcţiei este firma NDC Panoramic.
Al doilea PUZ permite construirea unei clădiri de 16 etaje cu înălţimea de 54,5 metri, pe Şoseaua Panduri. Tot o clădire înaltă va apărea în centrul Capitalei, pe Strada Ermil Pangratti. Aceasta va avea opt etaje şi 32 de metri înălţime.
Ultimele două PUZ-uri, aferente acestor proiecte, au fost avizate de arhitectul-şef interimar, Liviu Dobre. Împotriva blocurilor-turn din Bucureşti se manifestă organizaţia “Salvaţi Bucureştiul”, care, prin Nicuşor Dan, a transmis că “Planurile Urbanistice Zonale sunt promovate de primarul general şi votate de Consiliul General al Municipiului Bucureşti. Principalii vinovaţi de apariţia unor clădiri înalte sunt primarul şi arhitectul-şef, care îşi dau avizul în cunoştinţă de cauză asupra proiectului”.
În prezent, cea mai înaltă clădire din Bucureşti, funcţională pe toate nivelurile, este hotelul Intercontinental, care măsoară 86 de metri, urmat de Casa Presei Libere şi de Palatul Parlamentului, fără a lua în calcul antenele de pe prima şi, respectiv, colina pe care este construită cea de-a doua. Dintre clădirile construite după 1990, cea mai înaltă este sediul BRD din Piaţa Victoriei, care are 79 de metri.
Antoaneta Etves
|