 Patronul echipei Steaua nu mai este interesat de achiziţii încă de la începutul crizei, iar la cele pe care le-a scos la vânzare nu scade preţul, chiar dacă în această perioadă nu mai are cumpărători. George Becali a dezvăluit, pentru “Business Standard”, care este strategia sa în faţa crizei. “Eu nu mai cumpăr terenuri de ceva timp, am cumpărat când a fost perioada bună. Acum doar vând, însă nu las din preţul meu. Am negocieri cu speculanţi care vor să cumpere teren, dar mai ieftin. Eu pot să ţin terenul, pentru că nu sunt presat să vând”, a spus Becali. Acesta se aşteaptă ca din primăvara anului viitor să îi crească numărul de clienţi interesaţi de achiziţia de terenuri. Becali intenţionează să construiască, prin intermediul propriei companii de construcţii Arcom, o serie de blocuri de locuinţe pe o parte din terenurile din proprietate, pe care să le vândă ulterior sub preţul pieţei. “Vreau să construiesc şi locuinţe pe care să le vând mai ieftin decât piaţa, pentru că nu mai trebuie să cumpăr terenul. După ce construiesc blocurile, vând terenul şi construcţia şi câştig din preţul de vânzare. Nu mă interesează restul ţării, pentru că acolo apartamentele sunt mult mai ieftine decât în Bucureşti, iar costul de construcţie este acelaşi, în concluzie nu e profitabil”, a menţionat Becali. |