Obţinerea certificatului energetic, care atestă performanţa energetică a clădirilor şi care poate ajuta la aproximarea costurilor de întreţinere, costă până la doi euro metrul pătrat.
Certificatul energetic nu va mai fi obligatoriu la realizarea tranzacţiilor imobiliare, aşa cum se spunea în urmă cu câţiva ani. Prezenţa certificatului energetic este necesară pentru construcţiile noi, odată cu recepţionarea lucrărilor, încă de anul trecut, din luna septembrie. În schimb, imobilele care vor fi comercializate sau închiriate vor trebui să aibă certificat energetic începând cu 1 ianuarie 2010, însă tranzacţia se va putea realiza şi fără acesta dacă cel care cumpără este de acord. “Certificatul de performanţă energetică este un document tehnic, cu caracter de informare, şi se elaborează pentru toate clădirile noi, precum şi pentru clădirile care se vând sau se închiriază”, informează Ministerul Dezvoltării Regionale şi Locuinţei (MDRL).
Proprietarii care îşi construiesc casă şi nu au obţinut certificatul energetic nu au de ce să îşi facă griji. “Recepţionarea lucrărilor, în cazul în care nu există certificatul energetic, se va face, dar se va face cu obiecţiunea că nu există acel act. Nu există sancţiuni. Certificatul energetic are un rol informativ şi astfel se poate face o evaluare a costurilor la întreţinere”, a spus Dan Berbecaru, vicepreşedintele Asociaţiei Auditorilor Energetici pentru Clădiri (AAEC).
Lipsa sancţiunilor poate fi motivul pentru care numărul de certificate energetice eliberate până în prezent este destul de mic. “Până în prezent au fost eliberate în jur de 400 de certificate energetice în toată ţara. Au fost eliberate acte care atestă valoarea energetică a clădirilor în sectoarele 1 şi 2 ale Capitalei, precum şi în Cluj, Ploieşti, Mizil, Sfântu Gheorghe şi Covasna, în general la clădirile care au fost reabilitate termic”, a amintit Dan Berbecaru.
Nici cei care vor dori să vândă sau să îşi închirieze proprietăţile nu au de ce să se îngrijoreze, întrucât lipsa certificatului nu le va crea probleme. Atâta doar că trebuie să se pună de comun acord cu cumpărătorul sau cu chiriaşul. “Notarul are obligaţia, la momentul semnării contractului, să întrebe cumpărătorul dacă i-a fost prezentat certificatul energetic, dacă cumpărătorul, ca şi chiriaşul de altfel, nu vrea să ştie cât va plăti factura de întreţinere la tranzacţia ce se poate încheia. Certificatul este un document de informare. Proprietarul sau potenţialul cumpărător sau chiriaş trebuie să fie informat asupra consumurilor energetice ale clădirii, consumuri care, în final, reprezintă costuri curente pentru întreţinere”, ne-a spus un reprezentant al MDRL.
Obţinera certificatului energetic costă, potrvit lui Dan Berbecaru, 1-2 euro pe metrul pătrat de casă, în funcţie de suprafaţa acesteia. Cu cât suprafaţa este mai mare, cu atât preţul va fi mai mic. Certificatul energetic are şapte calificative notate cu litere de la A la G şi indică o clădire cu efiecienţă termică ridicată în cazul în care calificativul este A, B sau C.
Cumpărători curioşi Cei implicaţi în domeniu spun că mulţi cumpărători vor solicita aceste certificate pentru că toţi sunt interesaţi de consumuri. “Toţi cei care vor închiria sau vor cumpăra imobile vor solicita certificatele de valoare energetică, pentru că toţi vor să ştie cât vor plăti la întreţinere. Certificatul cu o valoare energetică bună va aduce un preţ mai bun pe proprietate şi în cazul vânzării, şi al închirierii”, concluzionează Dan Berbecaru.
Nicu Stan
|